Bebekler neden güler?

BEBEKLER NEDEN GÜLER?

İşte bir bilim adamının ortaya çıkardıkları..

Dr Caspar Addyman ‘BabyLab’ adındaki araştırma merkezinde bebeklerin neden güldüklerini anlamaya çalışıyor. Binlerce ailenin desteğiyle gerçekleşen araştırmanın ilk sonuçları gösteriyor ki; erken aylarda erkek bebekler kız bebeklerden daha çok gülüyor.

Bebekleri güldürmek için en çok başvurduğumuz yollar genelde ce-e oynamak ve karnını gıdıklamak gibi sonuç garantili oyunlar. Ama bunu yaparken, iyi de bebekler bunlara neden gülüyor diye düşündüğünüz oldu mu hiç? Birkbeck Üniversitesi Beyin ve Bilişsel Gelişim Merkezi araştırma görevlilerinden Dr Caspar Addyman bunu düşünmüş. Hatta neler bebekleri güldürür ve bebekler neden güler konusunu araştırmak için bir laboratuvar kurmuş.

Dr Addyman bankacılığı bırakıp psikolog olmuş çocuksuz bir yetişkin. Araştırmanın fonlamasını da kendisi yapıyor. Ebeveynlere kendi hazırladığı detayları soru formlarını ve uygun videoları yönlendirerek, bebeklerinin verdiği tepkilerle ilgili geri bildirim yapmalarını istiyor. 2014 yılı itibariyle 25 ülkeden 1400 aile bu araştırma katılım göstermiş.

İlk araştırmaların gösterdiklerine göre; araştırılan bebeklerin %90’ı doğumdan sonraki ilk iki ayda gülümsüyor ve bundan bir iki hafta sonra da gülmeye başlıyor.

Dr. Addyman’e göre ağlamak onların birşeyi, bir durumu değiştirmek istediklerinin göstergesiyken, gülmek ise tam tersi demek. Yani bebekleriniz gülerek o an ne yapıyorsanız yapmaya devam edin diyor. Dahası gülmenin sosyal bir durum olduğunu ve genelde ne yaptığınızdan çok o an gerçekten bebeğinizle olduğunuz için mutlu olduklarını ve bu sebeple güldüklerini ileri sürüyor.

İlginç olan bir başka nokta da çoğu ebeveynin içgüdüsel olarak oyun oynadığını çünkü bebeklerin yetişkinleri komik şeyler yapmaya iten bir güçleri olduğunu söylemesi. Yetikinlerin yaptıkları bu komikler/şakalar herkesin faydasına çünkü bu bebeklerle yetişkinleri birbirine kaynaştıran bir etki yaratıyor bu yüzden de oldukça önemli.

Diğer sonuçlardan bazıları da şunlar;

Bebekleri güldüren şey öncelikle onlara dokunulması. Gıdıklanmanın memelilerin gelişimsel kökenleriyle yakın ilişkileri var. Gıdıklanmak keyif veren hayati bir fonksiyon.

Pek çok aile bebeklerinin yıkanırken çok eğlendiğini belirtiyor. Su ılık ve rahme benziyor. Bu yüzden de duyusal bir keyif yaratıyor.

Ce-e oyununu bu kadar cazip olmasının altında erken dönemde bebeklerin zaman algısının olmayışı yatıyor. O yüzden de birinin/birşeyin kaybolup geri gelmesi bir şok etkisi yaratıyor. Genelde de en çok sevilen ebeveynler kaybolup geri geldiği için bu bir bebek için oldukça mutlu bir şok etkisi. Zaman geçtikçe oyun daha komplike hale geliyor çünkü bebekler kaybolan şeyin geri döneceğini biliyor bu yüzden de bir beklentiye giriyor. Kaybolan şey gerçekten geri gelince de tabii ki daha çok eğleniyorlar.

Erken dönemlerde bebekler oyuncaklarının canlı olmadığını hissetse de yine de bir dereceye kadar onlarla empati kurabiliyorlar. Dahası cansız oyuncakların kuklalaştırılıp insanlaştırılarak karşılarında hareket etmesi, konuşması saçmalığı sebebiyle onlara eğlenceli geliyor.

Çıngırağını her salladığında gülen bir bebeğin, bu gülüşünün ardında bir zafer gizli olabilir. Daha çok bunu ben ‘kendim’ yaptım sevinci. Bazen de sadece yeni bir ses ya da hissin verdiği mutluluk.

Araştırmanın daha fazla detayına ulaşmak isterseniz işte burada; http://babylaughter.net.

Tüm bu araştırmaların sonucunda Grammy ödüllü Imagen Heap’in bestelediği ve Pretzel Films’in klipleştirdiği bir şarkı çıktı ortaya; ‘The Happy Song’. Merak ederseniz hemen aşağıda.